Zmarł Jerzy Jarzębski, profesor, humanista, piękny człowiek, otwarty na świat i innych. Współtwórca Nagrody Gombrowicza i przewodniczący jej kapituły, mimo chorób, które w ostatnich latach próbowały ograniczać jego aktywność.
Mieliśmy szczęście korzystać z jego wiedzy, mądrości, ciepła podszytego subtelną ironią, a także uczyć się od niego dzielności. Był dla nas kimś nie tylko ważnym, ale i bliskim.
Jerzy Jarzębski, dla wielu Jurek, bo tak sobie życzył. Człowiek niezwykle istotny dla twórczości Gombrowicza oraz ludzi nią się zajmujących, a także dla wielu, wielu innych. Erudyta, wybitny znawca literatury współczesnej, potrafiący pisać o niej jasno i precyzyjnie, a zarazem fascynująco.
Jerzy Jarzębski był niekwestionowanym autorytetem w zakresie polskiej prozy, historykiem literatury, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, PEN Clubu. Zasiadał również w jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, której również był laureatem. Wybitny znawca literatury współczesnej, autor książek i esejów literackich, m.in. „Gra w Gombrowicza”, „W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej”, „Schulz”, „Gombrowicz”, „Wszechświat Lema”, „Miasta – rzeczy – przestrzenie”.
Pozostaną teksty, zapisy rozmów, a także pamięć o kimś niezwykłym, od kogo dostaliśmy tak wiele.
Żegnaj, Jerzy. Będziemy o Tobie pamiętać.
Jerzy Jarzębski zmarł 25 lutego 2024 r. Miał 76 lat.