Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys, Marcin Wicha. Opowiadania, eseje, reportaż literacki, żadnej powieści. Tak wyglądają nominacje do Nagrody Gombrowicza, której patronuje Rita Gombrowicz. Laureata poznamy 9 września podczas festiwalu Opętani Literaturą. Otrzyma on 40 tysięcy złotych.
To trzecia edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza współorganizowanej przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury. Mecenasem nagrody jest ponownie Jarosław Krzyżanowski. Laureatami pierwszej edycji tego wyróżnienia byli Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” i Maciej Hen za „Solfatarę”, drugiej Anna Cieplak za „Ma być czysto”.
Nominowanych i laureatów wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. W tym roku do konkursu zgłoszono 75 książek. Jak poinformował Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, po tradycyjnie gorącej dyskusji jurorzy nominowali następujących autorów i książki: Grzegorza Bogdała za „Florydę” (Wyd. Czarne), Aleksandrę Lipczak za „Ludzi z Placu Słońca” (Wyd. Dowody na Istnienie), Adama Robińskiego za „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (Czarne), Pawła Sołtysa za „Mikrotyki” (Czarne) oraz Marcina Wichę za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Wyd. Karakter).
Zwraca uwagę nie tylko brak powieści wśród nominowanych utworów, ale i fakt, że choć Nagrodę Gombrowicza można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę prozatorską, to w tym roku większość nominacji przypadła absolutnym debiutantom.
Laureat oprócz nagrody pieniężnej otrzyma lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza) oraz statuetkę, którą pierwsi nominowani ze względu na kształt przezwali „otwieraczem”. Trafnie, bo jedyna w Polsce nagroda dla prozaików debiutantów przyznawana przez profesjonalne jury, ma w zamierzeniach organizatorów otwierać drogę do czytelników i ich uznania.
Program towarzyszącego wręczeniu nagrody festiwalu Opętani Literaturą ogłoszony zostanie pod koniec czerwca, ale już teraz warto zapowiedzieć rozmowę jurorów z nominowanymi, która odbędzie się 8 września, w przeddzień ogłoszenia laureata nagrody.
Patronami Nagrody Gombrowicza są:
Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Program II, TVP Kultura, Lubimyczytać.pl.