Serdecznie gratulujemy Radkowi Rakowi, który za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph) otrzymał tegoroczną Nagrodę Literacką NIKE oraz Joannie Gierak-Onoszko, która otrzymała nagrodę czytelników za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie).
Radość nasza jest tym większa, że Joanna Gierak-Onoszko była wcześniej nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nie sposób przy okazji nie zauważyć, że ubiegłoroczna, zwłaszcza debiutująca literatura była kobietą – zarówno do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jak i do Nagrody Conrada nominowane zostały same autorki. To za każdym razem bardzo dobre książki, co zdają się potwierdzać niezależne decyzje jurorów; trzy nazwiska powtarzają się w nominacjach obu nagród – Joanna Gierak-Onoszko, Dorota Kotas i Urszula Zajączkowska. Dorota Kotas otrzymała w sierpniu Nagrodę Literacką Gdynia za powieść Pustostany (Niebieska Studnia), a Urszula Zajączkowska dostała „Gdynię” za eseistyczne „Patyki, badyle” (Marginesy). Nagrodę Gombrowicza otrzymała Barbara Sadurska za książkę „Mapa” (Nisza).
Jak podkreśla wielu krytyków, a i zwykłych „czytaczy” książek – ubiegły rok był wyjątkowo obfity w rzeczy niepospolite. Ukazało się tak wiele tak dobrych książek, że nie wszystkie mogły zostać nominowane, nie wszystkie mogły zdobyć nagrody. Ale wszystkie warte są przeczytania i polecania. Między innym o tej obfitości będziemy rozmawiać na kończącym rok 2020 literackim festiwalu „Opętani Literaturą” w Radomiu i we Wsoli. „Opętani Literaturą” tym razem odbędą się pod koniec listopada. Już teraz zapraszamy.