Wystawa kolaży i malarstwa Grzegorza M/. Kozery „Dwie półkule” będzie jednym z wydarzeń w ramach festiwalu „Opętani Literaturą”, który odbędzie się w dniach 26, 27 czerwca 2021 roku. Podczas festiwalu nie tylko wręczymy statuetki nominowanym w ubiegłym roku pisarkom, ale również ogłosimy nazwiska autorów wybranych przez kapitułę w tym roku Szczegółowy program podamy w najbliższych dniach.
Józef Czapski w liście do Witolda Gombrowicza, kwiecień 1968:
„[…] ciągle jeszcze nie dałem sobie, w sobie i dla siebie, rady z Gombrowiczem. Są w Panu warstwy i podwarstwy, są rzeczy, których w Panu nienawidzę, jest poczucie, że Pan konsekwentnie niszczy to, co daje mi sens istnienia jedyny. Jako moralista głosi Pan wolność każdego odruchu (oby był indywidualny, własny, a jednocześnie głosi Pan naszą absolutną współzależność), więc niech żyją wszyscy mordercy i sadyści, każdy ma prawo do swego «kawałka mięsa w zupie» z trupa chłopca przez Pana ukatrupionego, BO NIE MOGĘ UWIERZYĆ, BY PAN BYŁ BRATEM J. J. ROUSSEAU.
Nie mam narzędzia!, żeby z Panem dyskutować, nie tylko że nie jestem filozofem i nigdy poza dyletanckim skubaniem do tej dziedziny nie podszedłem, a chodzi mi w stosunku do Pana o sprawy najważniejsze, o których Pan wie. Jak podejść do mojego zarzutu zasadniczego, przekonania, że Pan na pewne sprawy jest umyślnie głuchy.
Scena w kościele («Pornografia»), niektóre wypowiedzi w «Dzienniku» robią, że Pan mi bywa nagle bardzo bliski, jakbyśmy sobie stawiali TE SAME problemy, ale to nie ma nic do czynienia z Gombrowiczem ekwilibrystą, pozerem, Dalím polskiej literatury, świetnym pisarzem i tarantulą”.
Poznali się przed wojną, i raczej nie przypadli sobie do gustu. Ale ich ścieżki się przecinały, spotkali się w Argentynie w 1955, korespondowali. Śladami tej znajomości podąża Grzegorz M. Kozera (ur. 1983), malarz, twórca kolaży i historyk sztuki. Efektem jego podróży do Ameryki Południowej, która odbyła się w ramach stypendium Narodowego Centrum Kultury MŁODA POLSKA, jest cykl obrazów i kolaży. 27 czerwca w Muzeum Witolda Gombrowicza pokażemy część tych prac na wystawie zatytułowanej „Dwie półkule”.
Wystawa przygotowana została w ramach „epilogu prologu” – czyli przełożonego z ubiegłego roku w związku z sytuacją epidemiologiczną finału Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (V edycja). To szczególne zakończenie V edycji będzie jednocześnie wstępem do edycji VI – ogłosimy nazwiska autorów nominowanych do tegorocznej nagrody. A poza tym będą oczywiście spektakle, koncerty, spotkania literackie… Szczegóły niebawem.
grafika: Grzegorz M. Kozera, „Dwie półkule”, 2021, kolaż, papier.
Organizatorami Nagrody są:
Prezydent Radomia
Muzeum Witolda Gombrowicza
Honorowy Patronat: Rita Gombrowicz
Mecenasi:
Jarosław Krzyżanowski
Zakłady Automatyki KOMBUD S.A.
Partner Główny: Unidevelopment S.A.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Instytut Gombrowiczowski, Wodociągi Miejskie w Radomiu.