100 zgłoszeń w VIII edycji Nagrody Gombrowicza
Więcej powieści, mniej autobiografii i reportaży nadesłano do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tym roku zgłoszono 100 tytułów. To już VIII edycja ustanowionej przez radomski samorząd i uznawanej za jedną z kilku najważniejszych w Polsce nagrody. Wyróżnienie przyznawane jest debiutującym pisarzom. Laureat otrzyma 40 000 złotych. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.
Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decydowała data nadania.
– Właśnie dotarła do nas setna książka zgłoszona do nagrody. Ta liczba może się jeszcze zwiększyć, bo regulamin pozwala zgłaszać książki jurorom, więc jeśli coś zostało przegapione przez wydawców, to jurorzy mają jeszcze szansę to nadrobić. Książki, które przyszły w ostatnich dniach zostaną wkrótce przesłane do członków kapituły. To będzie już ostatnia taka partia – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i jednocześnie sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Jak dodaje Tomasz Tyczyński, zastrzegając, że to wstępne rozpoznanie, wśród tegorocznych zgłoszeń więcej niż rok temu jest powieści. Nieco mniej reportaży i biografii. Podobna do lat ubiegłych jest liczba książek wydawanych własnym sumptem przez autorów.
– Widzimy także, że małe wydawnictwa, te, które dwa, trzy lata temu przysyłały do nas pierwsze książki, wciąż są na rynku, są ciągle aktywne, przysyłają następne zgłoszenia. Co więcej, zapewne po przeczytaniu wszystkich zgłoszonych tytułów dałoby się powiedzieć, na jaką książkę z jakiego wydawnictwa można liczyć. To chyba dobre zjawisko, że te wydawnictwa mają swój charakter, swój profil, ich właściciele wiedzą, czego chcą od literatury i taką literaturę wydają – uważa sekretarz kapituły Nagrody Gombrowicza.
Do przełomu marca i kwietnia jurorzy mają czas na wstępną lekturę nadesłanych książek. Pierwsze spotkanie kapituły odbędzie się w kwietniu.
Spośród nadesłanych książek kapituła wybierze piątkę nominowanych. Ich nazwiska ogłoszone zostaną w czerwcu 2023 r. Laureata (lub laureatów) nagrody poznamy we wrześniu.
Główna nagroda to 40 tys. złotych. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani. Dodatkowym wyróżnieniem, przyznawanym od szóstej edycji jest rezydencja literacka – wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim.
Nagroda ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 roku. Współorganizatorem nagrody jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W skład kapituły nagrody wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.
Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
W ubiegłym roku mecenasami Nagrody byli Jarosław Krzyżanowski oraz Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. Partnerem Głównym był Unidevelopment S.A. Nagrodę wspiera także Marszałek Województwa Mazowieckiego.
W siedmiu dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono ponad sześćset książek. W pierwszej edycji laureatami Nagrody zostali Weronika Murek oraz Maciej Hen (kapituła podzieliła nagrodę). W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska. W 2021 roku laureatką nagrody została Aleksandra Lipczak. W tym samym roku kapituła po raz pierwszy przyznała także rezydencję literacką w Vence. To wyróżnienie otrzymał Maciej Bobula. Rok temu Nagrodę Gombrowicza otrzymała Barbara Woźniak (za książkę „Niejedno”), a rezydencję literacką Mateusz Pakuła („Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”).
Gala wręczenia nagrody odbywa się jesienią w Radomiu podczas festiwalu Opętani Literaturą, organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we współpracy z miastem Radom.
Więcej informacji i regulamin nagrody znaleźć można na stronach: www.nagrodagombrowicza.pl, www.muzeumgombrowicza.pl.