Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W przyszłym roku nagroda zostanie przyznana po raz piąty, możemy więc świętować mały jubileusz. Dotychczas do konkursu zgłoszono ponad 300 książek.
Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 000 złotych przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji czekamy na zgłoszenia książek wydanych w 2019 roku.
Laureata wybierze Kapituła, w skład której wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem jest Tomasz Tyczyński.
Książki do konkursu mogą zgłaszać autorzy, wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, członkowie Kapituły.
Nie jesteśmy przesądni, więc na książki debiutantów czekamy od dziś, czyli od piątku 13 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku, pod adresem:
Muzeum Witolda Gombrowicza
ul. W. Gombrowicza 1, Wsola
26-660 Jedlińsk
z dopiskiem: „Nagroda”.
Prawidłowe zgłoszenie powinno zawierać:
– 9 egzemplarzy książki,
– imię i nazwisko autora, a jeśli książka napisana jest pod pseudonimem – również prawdziwe imię i nazwisko,
– tytuł książki,
– nazwę, adres i dane kontaktowe (w tym nr telefonu i adres email) osoby lub instytucji zgłaszającej.
W czerwcu 2020 kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu odbędzie się finał Nagrody i poznamy nazwisko laureata.
Od IV edycji wyróżnienie w wysokości 2000 zł otrzymują wszyscy nominowani do Nagrody.
Wszelkie pytania można kierować do Tomasza Tyczyńskiego, sekretarza Kapituły: t.tyczynski@nagrodagombrowicza.pl
W pierwszej edycji, która odbyła się w 2016 roku, Kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa i podzieliła nagrodę pomiędzy dwoje laureatów. Zostali nimi: Weronika Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść: „Solfatara”.
W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz Olga Hund za „Psy ras drobnych”.
Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz, Mecenasem po raz czwarty jest Jarosław Krzyżanowski.
Wręczeniu nagrody towarzyszy festiwal OPĘTANI LITERATURĄ.