105 zgłoszeń napłynęło w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tym roku statuetka wręczona zostanie po raz piąty. Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 000 złotych przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce.
To jubileuszowa, piąta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Edycja wyjątkowa także dlatego, że zgłoszono do niej 105 tytułów.
– W pierwszej edycji Nagrody otrzymaliśmy 65 zgłoszeń. W drugiej 90, w trzeciej 75, w czwartej 69. Ta edycja, jubileuszowa, jest zatem rekordowa – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska.
– Nadesłane w tym roku książki już trafiły do jurorów. Ponieważ jest ich więcej, prawdopodobnie kapituła będzie potrzebowała nieco więcej czasu na ich, choćby wstępną, ocenę. Ale pierwsze robocze posiedzenie planujemy na kwiecień – mówi Tomasz Tyczyński.
W czerwcu 2020 kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu odbędzie się finał Nagrody. Gali Nagrody będzie towarzyszył, jak co roku, festiwal „Opętani Literaturą”.
Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 000 złotych przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2019 roku.
Od IV edycji wyróżnienie w wysokości 2000 zł otrzymują wszyscy nominowani do Nagrody.
W pierwszej edycji, która odbyła się w 2016 roku, laureatami Nagrody Gombrowicza zostali Weronika Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść: „Solfatara” (kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody). W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz Olga Hund za „Psy ras drobnych”.
Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
Mecenasem po raz czwarty jest Jarosław Krzyżanowski.